“Yeşilin Kızı Anne”..

Hikayesine, kitabına dizisine kalbimi bıraktığım çok başka sevdiğim “Ann E” 💚☘️

♥️Hayatımda, kalbimde yer edinen oldukça masum, güzel, hoş, etkileyici, yetim, fazla hayalperest, kızıl saçlı, çilli bir kız Anne. Ailesini hiç tanımamış, hiç sevilmemiş. Başta dışlandığı toplumda sonrasında herkesinin sevgisini kazanmış. Nasıl sevdim, nasıl duygulandım okurken anlatmakla değilde okumakla anlaşılır ancak sanırım. 😌

Zekası, cevapları, kullandığı kelimeler ile dikkat çeken 11 yaşında bir kız çocuğu Anne. 🍀
Hikaye 3-4 yıl gibi bir zaman dilimini anlatıyor ama geçişleri oldukça yumuşak bu güzel hikayenin.
Kitabın dili akıcı anlatımı ise Anne gibi bir miktar romantikliğe sahip elbette. 😇

Konusu ise şöyle;

Green Gables’ta yaşayan bekar kardeşler Matthew ve Marilla, kendilerine ev işlerinde yardım edecek yetim bir erkek çocuğu evlat edinmek isterler. Ancak gönderdikleri haber, aracının hatasıyla yanlış anlaşılıp bir kız çocuğu gönderilir. Bu kız Anne Shirley’dir. Nefret ettiği kızıl, gür saçları, kırmızı benli suratıyla şirin, duygusal, meraklı, en çok da hayal kurmayı seven, umut dolu bir kız çocuğu. Matthew’in kıza kanı ısınır ve kızı geri göndermek istemez. Onu yine de eve getirir. Marilla başta karşı çıkar fakat Matthew onu ikna edip Anne’in evde kendileriyle birlikte yaşamasını sağlar.

Anne çok sevinir, hem hayallerinde yaşadığı bir yere gerçekte ulaştığı için hem de bir ailesi olacağı için. Yalnız çok fazla hata yapar. İyi olan tarafı bir hatayı asla ikinci kez yapmamasıdır. Ve hatalarından çok güzel ders çıkarır. Bunun için de yaptığı şeylerde en iyisi, en başarılısı olur. Hayatı nasıl yaşaması gerektiğini, küçük yaşta deneyimlediği zorluklar ve acılar vesilesiyle çok iyi bilen Anne, ona ön yargıyla bakan herkesi şaşırtır. Bu arada Anne’e ön yargıyla yaklaşmayan tek dostu Diana, hikayenin sonuna kadar onun yanında olur ve ne olursa olsun destekçisidir.

Alıntılar;

💚 Bayan Lynde diyor ki; “Beklenti içinde olmayanlar kutsanmıştır, hayal kırıklığı yaşamayacaklar. Bence hiçbir şey beklememek hayal kırıklığı yaşamaktan daha kötü.”

💚“Dünya çok ilginç bir yer. Her şeyi bilsek bu kadar ilginç olmazdı, öyle değil mi? O zaman hayal gücü için hiç manzara kalmamış olurdu.”

💚“ Çabalayıp kazanmaktan sonraki en iyi şey, çabalayıp kaybetmektir.”

 

 

Bengü Celep

Yazan:

Bengü Celep

Bengü Celep, 1997 yılında Tekirdağ Çorlu’da doğmuştur.  Liseyi Çorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tekstil Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Üniversiteyi ise Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun olmuştur. 2018’ de Sıfır Yayınlarının “Gittim Gezdim Gördüm” adlı proje kitabında kısa öyküsü ile yer almıştır. 2019 yılında Avare Kültür ve Sanat Dergisinde yazarlık yapmıştır. 2020 yılında ise Düşünce Öykü Derginde makale yazarlığı yapmıştır. Güncel olarak ise; “Wattpad” dijital kitap uygulamasın da kendi kitabı olan “Sonsuzluk Hikayesi” kitabının bölümlerini yayımlamaktadır.