Ne güzel şeydir çocuk olmak, hep çocuk olarak kalabilmek. Mahalle arkadaşlarınla sokaklarda koşturup oyunlar oynamak, oynarken düşüp dizlerinin kanamasına izin vermek ve yediğin şekerin çikolatanın izlerini dudağının kenarında taşımak.
Oysaki ben, arkadaşlarımın isimlerini de kanayan dizlerimin acısını da çoktan unuttum.
Yaz aylarının bazı Pazar günleri babam beni İstinye tepesindeki dut ağacının altına götürürdü. Önce yanında getirdiği çarşafı özenle çimenlerin üzerine serer, benide üzerine oturturdu.Ardından o ağacı öyle bir sallardı ki, babam benim gözümde güçlü bir kahramana dönüşürken iri beyaz dutlar tıpkı kar taneleri gibi başımdan aşağı dökülürdü. Dökülen dutları büyük bir keyif ile şapur şupur yerken bir yandan da gülümseyerek babama teşekkür ederdim. Şimdilerde ise o görkemli dut ağacınıda, yediğim dutların tadınıda çoktan unuttum.
“Haydi geç oldu, artık eve,” diye seslenen annesine büzük dudaklarla,” Lütfen beş dakika daha,” diye yalvaran çocuklar olarak sokaklarda büyüdük. Yeri geldi körebe, seksek, mendil kapmaca, saklambaç oynadık… Yeri geldi ip atlayıp misket yuvarladık. Kış aylarında altımızda poşetlerle buz tutmuş yokuşlardan kaydık, döne döne… Ağaçlara tırmandık, inşaat tepelerinden kumlara atladık.Çoğu zaman eve yara bere içinde gelir, üzerine de annemden bir güzel azar işitirdim. Yine çoğu zaman ablalarım sayesinde kurtulurdum, annemin isabetli terlik atışlarından. Ben oynadığım oyunlarıda, misketlerimin renginide, annemin terliklerinin izlerinide çoktan unuttum.
Okul benim için bir fırsat, yeni bir hayatın bir başlangıcıydı unuttum… İlk sevgili yeni bir dünyaydı, ben onu da unuttum… Annem hep bir adım önümdeydi, ben mesafeleri unuttum… Babam hep bizimle kalacak gibiydi, ben kalmalarıda unuttum…
Alıntı(Yeşim Değer

Yeşim Değer

Yazan:

Yeşim Değer

22 Nisan’da İstanbul’un İstinye semtinde dünyaya geldim. Liseyi BKÇ Lisesinde tamamladıktan sonra Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Her Şeye Dair Ne Varsa İçinde adlı şiir kitabının yazarıyım. YETER ARTIK ve YALNIZLIK şarkılarının söz yazarı olmakla birlikte Keşan postası, Uha Haber ve Edebi Meclis haber  sitelerinde köşe yazarlığı yapıyorum. Ayrıca kitap yazmaya devam etmekte ve Edebi İşler Topluluğu ile birlikte güzel projelere imza atmaktayım.