Deneme,  Eleştiri,  Sanat,  Toplum

Şansın Sakladığı Şanssızlık

Şansı hayatımızın her noktasında var olarak gören kaç kişi vardır, saymayı denemiş miydiniz? Ben denedim, aslında denemek gibi spesifik de bir amacım yoktu. Günün birinde yürürken yolda yanından geçtiğim her insanın dilinde “şans” sözcüğünü duydum. Nedendir bilmiyordum ama bu kadar inanıldığını fark ettiğimde bir hayli şaşırmıştım. Zaten insanın başına ne geliyorsa ansızın gelişen şeylerden gelmiyor muydu?

Varlığına her fırsatta sığındığımız bu şans neydi ki? Sözlük anlamını kastetmiyorum elbette. Sizin sözlüğünüze göre şansın tanımından bahsediyorum. Bir kelimeyi hayatınızın merkezine yazmak için öncellikle ona kendi sözlüğünüzde bir anlam bulmanız gerekmekteydi ama. Bunu yapmak kaç insanın harcı olabilmiştir, bilinmez. “Bir yazar değilsen nasıl yapacaksın” sorusunu sorduğunuzu hissediyorum. Bu satırlarla size gelebildiğime göre sanırım yazar da olmuşumdur, bilemem buna siz okurlar karar verirsiniz. Fakat ben elimden geldiğince sizlere bir şeyler aktarmak için elimden geleni yapmak için varım. Gelelim şansa, şu meşhur olanına. Benim için şansın ne olduğu konusu biraz ucu açık bir nokta aslında. Neden mi? Şansın varlığı bile belirsizken siz hayatınızın merkezinde yaşıyorsunuz ve tanımını bulamadan, oysaki ben tanımını bilsem de hayatımda bir yer veremiyorum.

Kalemimizi bir de farklı bir pencereden kullanırsak şunu da diyebiliriz: Varlığı belirsiz bir şey ne kadar gerçek olabilir ki? “İnandığımız Tanrı’yı da göremiyoruz o da mı şüpheli” diye sormayın, o her insana özgü ve bir görüşe göre yorumlanıp bir konuyla bağdaştırılamaz. Şans denilen şey şüphelidir. Bunu da şöyle anlatabiliriz: Sizin için şansınıza olacak olan bir şey belki bir başkasının bütün planını alt üst edecek. Bunu nereden bilebilirsiniz ki? Geleceği göremiyoruz ya da suya bakınca olacak olayları canlı yayında bir televizyon programı izler gibi izleyemiyoruz.

Size yöneltmek istediğim en büyük şey ise insanın kendisini neden şansa bağlı tuttuğudur. Kendimize güvenmiyoruz diye mi yoksa altında başka nedenler olduğu için mi böyleyiz? Bu soruyu da kolay kolay cevaplayamıyoruz. Bakın sizler de göreceksiniz ki bazı şeyler göründüğü kadar net değil aslında. Tek çatı altında topladığınız konu başlığı aslında hayatınızda bir çatıdan çok bodrum kat bile olabilecekken bazı insanlar ne yazıktır ki bel bağlıyor.

Hayatta madem her şeye bir tanım bulunabiliyor, o halde bir tanım da ben sizden isteyeyim. Kendine güvenen varsa tanımlar. Şansı bu kadar iyi biliyorsanız bence bunu da bir o kadar iyi bilebilirsiniz, sonuçta ikisi de aynı ailenin fertleri ama araları biraz açık sadece. İşte, sizden istediğim tanım:

Size göre şanssızlık nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!