‘Bir kitabın başında oturup saatlerce okumak mı? Hem de dizi, film izlemek varken? Yaşıyorum zaten ya öyle öğrenirim.’ Demeyin sakın. Yaşıyoruz, tecrübelerimiz oluyor evet ama okumak tecrübelerinde ötesinde. 2020 de yaşıyoruz. Doğduğunuz zamandan bu zamana kadar tarih sizindi. Peki hiç tüm zamana sahip olmak istemez miydiniz? Yüzyıllar önceki insanların yaşam koşulları, inançları. Aşka bakış açıları. Edebiyat öyle bir alan ki aslında sözcüklerden değil insanın kendisinden geçer. Çoğu insan edebiyatı ve sanatı basit görür. Eğlence işi der. Bana kalırsa eğlenceden hariç her şey olabilir. Edebiyat aslında insan, duygu, doğa, evren bilimi. Kelimelerle ifade edilişi. E hal böyle olunca da okuduklarınız sadece söz değil bir düşünceden ibarettir. Duygudur. Bir insanın iç dünyasına girmektir. O zamanın koşullarını öğrenmek. Geleceğe gitmek. Dünya’dan çıkmak. Kaybolmak ve kendini bulmaktır.

İşte bu yüzden edebiyat yaşamaktan daha çok şey öğretir.
Ne okuduğunuz da önemli tabi..

Hayatınızda hiç kitap okumadınız mı? Okumak istiyor da bir türlü kitap sizi sarmıyor mu? Sarsa bile devamını getiremiyor musunuz? Birkaç önerim olacak..

1-Mümkünse bir arkadaşınızla aynı kitabı okumaya çalışın. Hatta karşı cinsiniz olursa daha etkili olur. Aynı kitabı seçin. Bölüm bölüm gidin. Ve okudukça birbirinize kitap hakkındaki yorumlarınızı söyleyin. Etkili bir yöntemdir.

2-Bir kitap grubunuz olsun en az üç kişilik bir kitabı elden ele dolaştırın. Herkesin okuması zorunlu. Üç kişi de sırayla gruba kitap önerisinde bulunacak ve sırayla herkesin kitabı okunmuş olacak. Kitap bittiğinde buluşup uzun uzun konuşulacak. Etkilidir çünkü kitabını almak için bekleyen birileri vardır. E haliyle okumayı uzatamazsınız. Acele etmeniz gerekir. Ben bunu denedim. O kadar güzel bir şey ki. Bitmesine üzülüyor insan..

3- İlginizi çeken kitaplar alın. Özellikle erkekler çok romantikliği sevmezler. Onlara polisiye, korku ve macera öneririm. Özellikle ‘’Simyacı’’ her insanın okuması gereken bir kitap. Hem yalın, akıcı hem iz bırakacak bir kitap..

4- Belki okuyamamanızın tek sebebi konfor alanınızdır. Evde alıştığınız davranışları yaparsınız. Bir kitap seçin ve bir kafeye oturun. Bir kahve alın. Fakat kafenin sessiz ve sakin bir yer olmasına özen gösterin. Dışarıda dikkat dağılabilir. Kulaklıkta önerim. Veya şehrinizde kaçabileceğiniz doğal alanlar varsa gidin derim. En çok çim, ağaç ve oksijen dolu ortamda güzel kitap okunur.

5- Kendinizi zorlamayın kitap bitmiyorsa yarım bırakabilirsiniz.

6- Bir kitap yerine kısa sözleri olan kitapları neden seçmiyoruz? Bölüm bölüm hikayeleri olan kitapları seçebilirsiniz. Şiirden anlıyorsanız şiir kitapları. Veya dergiler çıtır çerez olur. Ben kitap okuyamadığım dönemlerde arkadaşlarım dergi okumamı tavsiye ederdi.

7- Tamam maceralı kitaplar sevebilirsiniz. Merak edip okuyabilirsiniz. Peki size şöyle bir kitap var desem. İnsanın hayatını konu alan. Psikolojik, felsefi. İnançtan söz eden. Öyle süslü sözler değil ama. Kişisel gelişim değil. Kişisel edebiyat diyelim biz buna. Psikoloji ve felsefe evet ağırdır ama her kitap değil. En altta size sadece birkaç tane kitap önerisinde bulunacağım.

8- Neden okumak istediğinizi iyi düşünün. Sizi buraya sürükleyen neydi? Kendinizi geliştirmek mi? Doğru yoldasınız. Edebiyatçılar arasında yer edinmek mi? Doğru yoldasınız. Sebebi her ne olursa olsun doğru yoldasınız. Bir kitap tanıdığınız bir insandan daha çok şey öğretir.
-Kelime dağarcığınızı geliştirir.
-Bilgilendirir.
-Bakış açınızı değiştirir.
-Düşünmenize teşvik eder.
-Empati kurmanızı sağlar.
-Duyguları daha net görebilirsiniz.
-Dünya’ya daha anlamlı bakmanızı sağlar.
-Hayatta ne istediğinizi bilmenize yardım eder.

Daha birçok şey. Okudukça ve öğrendikçe ne kadar eksik olduğunuzu anlarsınız. Ne kadar bilmediğinizi.

Kitap Önerileri*

1- Paulo Coelho- Simyacı
2-Osho- Hayata Aşk Mektupları
3- Nil Karaibrahimgil- Nile Hayat Dersleri
4- Sabahattin Ali- Kürk Mantolu Madonna
5- Zülfü Livaneli- Serenad
6- Micheal A. Singer- Özgür Ruh
7- Sara Pour- Ona Sözüm Var
8-Turgut Özakman- Romantika
9- Nora Robert- Dolunayda aşk
10- Jose Mauro de Vasconcelos- Şeker Portakalı

En sevdiklerimden paylaştım. İçlerinden biri ilk okuduğum roman. Biri baştan sona ağladığım. Diğeri en umutsuz anımda bana umut olan. Biri sevgiyi öğreten. Diğeri boğazımda yumru bırakan. Biri de bana çıkan. Umarım okuduklarınızla kendinizi bulursunuz..

Sevgilerle.

Buse Malkoç

Yazan:

Buse Malkoç

Buse Malkoç , 22 Ekim 1998 tarihinde Tekirdağ Çorlu'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Çorlu Tekniki Meslek ve Anadolu Lisesinde Tekstil Teknolojileri Baskı Desinatörlüğü ve Desenciliği üzerine tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Atatürk Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde devam eden Buse Malkoç, yazarlık hayatına liseden beri devam etmektedir. Çeşitli dergiler ve haber sitelerinde deneme ve köşe yazıları yayımlanmaktadır. Avare Dergide Genel Yayın Yönetmenliği yapmış, Düşünce Öykü Dergisinde Editörlük yapmıştır. Aynalar Ülkesinin kurucusu ve sahibidir.