Korona hayatımıza girdiğinden beri yaşam şeklimiz hayli değişti. Ne kadar önlem alsak, yakalanmamaya çalışsak da çevremizde ve iş yerimizde mutlaka birileri yakalanmıştı. Ve gitgide çember daha çok daraldı ve en yakınlarımızda korona oldu.

Şimdi koronaya yakalanıp veya temaslı olup 14 gün boyunca evde olanlar için önerilerim olacak.

Öncelikle eğer yakalandıysanız veya ailenizde varsa sakın korkmayın. Benim annem duyduğunda ağlamıştı. Sakinleştirmeye çalıştık. Şu an keyfi yerinde. Korktu bizlere bir şey olur diye. Bu çok normal.

1- Teşhis konduğunda, pozitif olduğunda korkmayın. Geçici olduğunu bilin. Bu hastalığı atlatan çok sayıda insan var. İnsan vücudu öyle güzel ki, şu an aşısı veya tedavisi olmasa bile üstesinden geliyor, bu tamamen sizin elinizde.

2- İyileşme şansının yüksek olduğunu kabullendikten sonra sıra sağlıklı beslenmeye geliyor.

*Meyve ve Sebze özellikle C vitamini çok etkili her gün tüketmelisiniz.
* Bol bol su için, çünkü vücudumuzun en önemli kaynağı sudur.
* Kahvaltı en önemli besindir, geçiştirmeyin bol bol peynir ve yumurta proteine ağırlık verin.
*Ihlamur, adaçayı ve bitki çaylarını sık tüketebilirsiniz. Fakat her gün tüketmekte zararlı.
*Bal, Limon, Sarımsak, Zencefil, Zerdeçal, Yoğurt hayat kurtaran besinlerdir.
*Bağışıklık sistemini güçlendiren yapılardan biri Çinko ’dur. Hap şeklinde satılanlarda var, besinlerden de karşılayabilirsiniz.
*Sigaranın çoğu kişinin hayatında olduğunun farkındayım, fakat sigara içenleri daha çok etkiliyor. Acil bırakın veya azaltın. Sigaranın bir teselli olmadığını da bilin. Neden sağlıklı yaşamaktansa, ıstırap çekesiniz.
*Korona olduğunuzda fazla yatmamaya özen gösterin. İstirahat belki bir nebze ama insan yattıkça daha çok halsizleşir.

3-Doktorlar sürekli arayıp durumunuzun ciddiyetini öğreneceklerdir. Zaten hastanede değil de evdeyseniz kronik değildir demektir. Grip gibi geçecektir. Çoğu arkadaşımda hiçbir belirti olmadı.

5- Koronanın en belirgin belirtisi bildiğim kadarıyla eklem ağrısı, ateş, tat alamama.

Şimdi gelelim, sağlığınız yerindeyse ve 14 gün evde kalmanız gerektiğinde yapacağınız aktivitelere 😊 Çünkü epey bir can sıkıntısı oluyor.

1- Asla dışarı çıkmamanızı öneririm. Bunun cezaları var, yüklü para veya hapis. Market alışverişlerinizi çevrenizdekilerden isteyebilirsiniz veya sanal market uygulamaları mevcut. Örnek; Şok, Migros, Yemek sepeti, Getir.

2-Koca iki hafta. İsteseniz bu kadar tatil olmaz değerini bilin.

3-Dizi ve Filmlere başlayabilirsiniz her gün bir tane izlersiniz. Ben normal yaşantımda da bağımlısı olduğum için karantina döneminde diziler sıkıcı geliyor.

4-Puzzle varsa yapabilirsiniz. Hem zeka oyunu sayılır.

5- Diğer oyunlar olabilir, Jenga, Satranç. Biz kardeşimle satranca yöneldik.

6- Kitap okuma dönemi diyebilirim. Okumaya özen gösterin. Benim gibi odağı kayanlar için olmayabilir. Hızlı okurum ama kafam başka yerdeyse o kitap ıstırap oluyor. Aşmam gereken bir konu bu. Tiyatro izlemeyi değil oynamayı tercih ettiğimden kaynaklı. Bir şeyler yapma isteği geliyor hep.

7- Önünüzde uzun uzun bir temizlik var. Şahsen içimdeki hamarat yanım ortaya çıktı. Babam yeter dinlen dedikçe siliyorum. 😊

8- Ufak antrenmanlar yapabilirsiniz. Yoga, fitness, dans.

9- Odadan odaya tabi ki telefonlaşma ve görüntülü arama. 😊

10- Arkadaşlarınızı daha sık arayın.

11-Kendinizi geliştirin, eğitim videoları izleyin sınav çalışın.

12- Odanızı değiştirin. Düzeltin. Mesela benim kıyafetlerim ve kitaplarım bekliyor.

13- Kişisel bakımınızla uzun uzun ilgilenebilirsiniz. İşe giderken yorgun olduğundan pek fırsat olmuyor ama şu an tam zamanı. Gelsin yüz maskeleri, saç bakımları.


14- Yeni tarifler deneyebilirsiniz. Benim çok fırsatım olmuyor ama muzlu yoğurt yapın içine farklı şeyler de ekleyebilirsiniz. Meyveli sos vs.

15- Arkadaşlarınızla görüntülü konuşun.

16- Araştırma yapın.

17- Neden resim yapmayasınız ki? İnsan ruhuna iyi gelir. Sanatçı olmasanız bile karalayın bir şeyler.
Mandala kullanabilirsiniz onlar da çok iyidir. Strese iyi gelir. Vakit geçirmelik diyebilirim.

18- Geceleri yoga yapmanızı öneririm.

19- Kahve alın ve çiçeklerinizle vakit geçirin, tozlarını alın. 😊

20- Telefonunuz ve bilgisayarınız sizce de fazla gereksiz fotoğraf ve mesaj yok mu? Temizlemenin tam zamanı.

Şimdilik benden bu kadar. Sizler de aklınıza gelirse yorumlara ekleyebilirsiniz.

Umarım karantinaya mahkûm kalmazsınız ama bu gidişle herkesin yaşayacağı gibi gözüküyor. Belki çoğu kişi farkında olmadan geçirdi. Çevrenizdeki korona geçirmiş kişilerle iletişim halinde olun onlar yardımcı olacaklardır.

Ve motive en önemli şey. Bağışıklığın tamı tamına %90’ı diyebilirim. Komedi filmleri izleyin. 😊

Bu arada fotoğraftakinin ben olduğumu anlamışsınızdır herhalde 🙂 @tedography_ çekimi.

Sağlıklı, mutlu huzurlu günler dilerim.

Buse Malkoç

Yazan:

Buse Malkoç

Buse Malkoç , 22 Ekim 1998 tarihinde Tekirdağ Çorlu'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Çorlu Tekniki Meslek ve Anadolu Lisesinde Tekstil Teknolojileri Baskı Desinatörlüğü ve Desenciliği üzerine tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Atatürk Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde devam eden Buse Malkoç, yazarlık hayatına liseden beri devam etmektedir. Çeşitli dergiler ve haber sitelerinde deneme ve köşe yazıları yayımlanmaktadır. Avare Dergide Genel Yayın Yönetmenliği yapmış, Düşünce Öykü Dergisinde Editörlük yapmıştır. Aynalar Ülkesinin kurucusu ve sahibidir.