15 yıldır gazetecilikle uğraşan,  7 yıldır Tekirdağ Çorlu Devrim Gazetesinde muhabirlik yapmakta mesleğini hayat felsefesi haline getirmiş bir gazeteci, Tutku Akbaş. Şimdi onun renkli dünyasına değineceğiz. Gazeteciliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu da bir nevi onun hisleriyle tadacağız..

1- SİZİ GAZETECİ YAPAN KİŞİLİK ÖZELLİĞİNİZ NEDİR? NEDEN GAZETECİĞİLİ SEÇTİNİZ TUTKU BEY?
-Sanırım en büyük özelliğim maceracı yapımla ilgili. Bunun yanında insanların dertleri ile dertlenmeyi ve onların sıkıntı ve taleplerini yerine getirmeyi çok sevdim. İnsanlar sizden bir şey istiyor ve siz o isteklerini kendi çabanızla ve yaptığınız bir haberle yerine getirdiğiniz zaman daha çok mutlu oluyorsunuz. Mesleği seçmemdeki en büyük etkenlerden biri de bu oldu. İnsana dokunmak!

2- GAZETECİ OLMASAYDINIZ HANGİ MESLEKLE UĞRAŞAMAK İSTERDİNİZ? ÇOCUKLUĞUNUZDA GAZETECİLİKLE İLGİLİ ANILAR HATIRLIYOR MUSUNUZ?
-Gazeteci olmasaydım kesinlikle bir futbolcu olabilirdim. Çocukluk yıllarımdan beri kurduğum bir hayaldi aslında ama ciddi bir sakatlık yaşayınca bırakmak zorunda kaldım. Anılarımda ise çocukluğum Çorlu’nun en eski yerleşim yeri olan Saray Caddesi ve Saray İş Hanında geçti. Babam orada Berberlik yapıyor ve en küçük ben olarak o pasajdaki tüm iş yerlerinin gazete ihtiyaçlarını karşılardım. Gazeteyi sahiplerine götürene kadar bir tur okur, kısaca özet geçerdim iş yeri sahiplerine. Daha orada bile bana “Ayaklı Gazete” diye takılıp söylenirlerdi.

3- GAZETECİLİĞİN ZORLUĞUNU HERKES BİLİR, BANA KALIRSA DA EN ZOR MESLEKELERDEN BİRİDİR. BU MESLEĞİN ZORLUĞUNU BİRDE SİZDEN DİNLESEK?
-Bu konuda zorlukları anlatsam Roman olur. İnanılmaz derece zor bir meslek ama çok da zevkli. Polis telsizini dinliyorsunuz ve yaşanan bir kazaya yetişmek için yoğun bir mücadele veriyorsunuz. Orada yaptığınız çekimlerin ardından gelip haberi yazmak ise bambaşka bir konu. En zor olanı da yaşanan acılar. Biz gazetecilerin sanki insanların acılarından besleniyor muş gibi bir algı yaratıldı. Mesela bir kazayı ya da olayı ben çekerken içimde kopan o derin fırtınayı kimse anlamaz ama o an biz de işimizi yapmak mecburiyetinde kalıyoruz.

4- İYİ BİR HABER, TÜM GÖZLERİ ÜZERİNE ÇEKER EN ÖNEMLİSİ DE HABER BAŞLIĞIDIR. SİZ HABER BAŞLIĞINI NASIL BULUYORSUNUZ BU KONUDA ZORLANIYOR MUSUNUZ? VE İYİ BİR HABER NASIL OLMALIDIR?
-Tam bir ustalık gerektirecek bir olay. İnsanlardan küfür de yiyebilirsiniz, takdir de görebilirsiniz. Ama biz genelde küfür yiyoruz. Mesela en son vereceğim örnek yakın zamanda meydana geldi. Yaptığım haber başlığı “Çorlu Kalesi’nde Ölü Bulundu” siz bu başlığı okuyunca insan cesedi gibi anlarsınız. Haberin içeriğinde de o bölgede başıboş dolaşan atlardan biri muhtemelen soğuktan ve hastalıktan öldü. Bende onun haberini yapmıştım. İnsanların tepkisi gerçekten muazzamdı.


5- İLK GAZETECİLİK YILLARINIZDAN BİZE BAHSEDER MİSİNİZ? NASIL ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ?

-16-17 yaşlarında girdiğim bir sektör gazetecilik. Çok zorlandım ve nasıl yapabileceğim konusunda hiçbir fikrim yoktu. O dönemin şartlarında meslek büyüklerimin yaşadıkları sıkıntıları kendimle kıyasladığımda hep kendimi bu işi yapabileceğime inandırdım. Bir haber yapıyorsunuz ve karşı taraftan şiddete varacak kadar tepkiler görüyorsunuz. Bu işin en büyük zorluğu da bu ne yazık ki!

6- MESLEĞİNİZDE SOĞUKKANLI OLMANIZ GEREKİYOR PEKİ YA EVE GELDİĞİNİZDE, MESLEĞİNİZ DUYGULARINIZI ETKİLİYOR MU?
-Bu soğukkanlılık güncel hayatı da etkilemeye başladı. Sanırım bağışıklık kazandım. Eve geldiğimde gün içinde yaşadıklarımı çok sorgulamıyorum. Kapıdan içeri girmeden o gün ne yaşadıysam hepsini dışarıda bırakıp evime sokmuyorum. Bu meslek ne duygusallığı kaldırmıyor.

7- OLAY YERLERİNDE BULUNUYOR, TRAFİK KAZALARI, OLAYLAR,   ŞEYE EN YAKINDAN TANIK OLUYORSUNUZ BU SİZİN PSİKOLOJİNİZİ NASIL ETKİLİYOR?
-Başlarda maalesef psikolojik olarak etkilendiğim durumlar oluyordu. Geceleri uyuyamıyor, gün içinde zaman zaman yaşadıklarım aklıma geliyor ve etrafıma da bu durumu yansıtıyordum. Daha sonra ilerleyen zamanlarda psikolojik destek almayı bile düşündüm. Ailem ve meslekteki büyüklerim bu konuda çok destek verdi. Sanırım onların etkisi ile psikolojik olarak rahatlama yaşadığım için bu durumun üstesinden gelmeyi başarabildim.

8- GAZETECİLİKTE İSİM ÖNEMLİ MİDİR, İLERİDE İSMİNİZİ DUYURACAĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ, BÖYLE BİR HEDEFİNİZ VAR MIDIR?
-İsim, ya da kaşe gerçekten önemli. Bölgemizde de yetişen çok ünlü ve başarılı gazeteciler var. İleride daha çok çıkacağına da inanıyorum ve kendimi de o kişiler arasında görüyorum. Bu konuda ismimin de avantajı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar arasında merak uyandıran ve dikkat çeken bir ismim var. Bunun da etkisini mesleğimde daha fazla göreceğimi düşünüyorum.

9- GAZETECİLİĞİN ZORLUĞUNU AZ ÇOK BİLİYORUZ AMA OLAYIN İÇİNDEKİ KİŞİDEN ÖĞRENMEK DAHA İYİ, SİZCE GAZETECİLİĞİN OLUMLU VE OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
-Gazetecilik gerçekten güzel bir meslek. Olumlu yönlerinden sadece biri çevreniz geniş ve tıkandığınız bir noktada yardım alarak acil çözülmesi gereken bir konu ya da haber yapmak için ulaşabileceğiniz bir bilgiye hemen ulaşabiliyorsunuz. Olumsuz yönü ise yaptığınız bir haberden alacağınız tepki ve davranışlar.

10- ÇEVRENİZDE İNSANLARLA İLK DEFA TANIŞTIĞINIZDA MUHABİRİM DEDİĞİNİZDE NASIL TEPKİLER ALIYORSUNUZ?
-Bu dönemde bu iş yapılır mı? Geceniz gündüzünüz yok! Aldığınız para az vs gibi tepkilerin yanı sıra bazıları da “Oh ne güzel gezerek para kazanıyorsunuz!” diye tepkiler veriyor. İşimi severek yaptığım için çok umursamıyorum bende bu durumu.

11- HİÇ TEHDİT ALDINIZ MI?
-Olmaz mı ya! Bu işin sanırım en tehlikeli yanı da bu ama tehdit edenlerin çoğu ile orta yolu bulmuş ve arkadaş olduklarım da var. Sonuç olarak onlar da bizim bu işten evimize ekmek götürdüğümüzün farkına varıyorlar.

12- GAZETECİLİK İÇİN OKUL ÖNEMLİ MİDİR? BU İŞİ YAPMAK İSTEYENLER NELERE DİKKAT ETMELİDİR? YENİ GAZETECİ VE MUHABİRLERE TAVSİYELERİNİZ?
-Her işte olduğu gibi gazetecilikte de okul önemli! Ben meslekte alaylı olduğum için okulunu okuyup sektöre gelen arkadaşlarla kendimi aynı kefeye hiç koymadım. Ama onlar da okulda öğrenmedikleri şeylerin bir kısmını benden öğrendiklerini söyler. Bu da beni daha çok mutlu ediyor. Ben yaptığım çalışma tarzımı tüm arkadaşlarıma anlatır, gösterir ve uygularım. Mesleğe yeni gelecek arkadaşlara da tavsiyem, saha! Sahada çok iyi işler başarabilir ve yapabilirsiniz. Maşa başında oturup haberleri düzenlemek, servis etmek benim gözümde sıkıcı. İnsanlarla bire bir iletişim kurmalı ve çözüm odaklı olmalarını tavsiye ederim.

13- GAZETECİLİK NASIL BİR KARAKTER İSTER, HER İNSAN BU MESLEĞİ YAPABİLİR Mİ?
-Gazetecilik benim için tamamen bir duruş. Karakter bu meslekte çok önemli. İnsanların gözünde başarılı bir gazeteci ile kalemi satılık bir gazeteci olarak anılmak tercih meselesi. Yılmaz Özdil bu mesleği çok güzel özetlemiş. “Bu ülkede çok kolay Gazeteci, Siyasetçi ve müteahhit olabilirsiniz!” Bu işi de isteyen herkes yapabilir!

14- GAZETECİLİĞİN SANATSAL YAPISI VAR MIDIR? GAZETECİLİĞİN İNSANLIK NAMINA ASIL GÖREVİ NEDİR?
-Klişe ama bir o kadar da anlamlı bir söz. “Gazetecilik, kamu ve kurumlar arasındaki yaşanan gelişmeleri halka doğru ve tarafsız bir şekilde aktarmak.” Bunları yapabilmek bence bizim en asil görevlerimizden biri.

15- TEHLİKELİ YERLERDE BULUNDUNUZ MU?
-Sayısız defa! Yanan tanker, yangın sırasında çatıdan düşen parçalar. Trafik kazasında kontrolsüz gelen başka araçların kaza riski. En güzel ve en özel çekimleri yapabilmek için yüksek bölgeler. Sel ve deprem bölgeleri. Bunları saymakla bitiremem.

16-BU MESLEK HAYATI SİZİ NASIL BİR İNSAN YAPTI, VE NASIL BİR İNSAN OLARAK AYRILMAK İSTERDİNİZ?
-Bu sektör beni ne yazık ki bunu üzülerek söylüyorum, ruhsuzlaştırdı. Olaylara bakış açım tamamen değişti. Ama en güzel yanı da yaptığım bir haberin ardından gördüğüm sorunun çözülmesi de beni ayrıca mutlu ediyor. Bu dünyadan ayrıldığımda da arkamdan dua eden birçok insanın olacağını düşünüyorum. Anılarla anılmak güzel olacak!

17-  GAZETECİLİKTE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR MIDIR? HER ŞEY YAZILABİLİR Mİ YOKSA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR VAR MIDIR?
-Cezaevinde olan gazetecileri düşündüğümüzde ne yazık ki düşünce özgürlüğü var mı yok mu ayırt etmek zor olmamalı. Haber değeri olan her şeyi yazabilirsiniz. İşiniz ile ön plana çıkmak istiyorsanız doğru olanı ve bildiğinizi yazmalısınız. Birini karalamak ya da kötülemek için yazılan haberler her zaman günümüze kadar ters etki yaratmıştır.

18- HABER YAZMAK MI YOKSA KAMERA KARŞISINDA OLMAK MI SİZİ HEYECANLANDIRIR?
-Uzun yıllar sektörün içindeyim ama maalesef kamera karşısı beni aşırı heyecanlandırıyor. Bu sadece bende değil, tüm meslektaşlarımda da var.

19- İYİ BİR HABER DİLİ NASIL OLMALI?
-Meşhur 5N1K kuralı. Kompozisyon yazmanın avantajlarını mesleğimde gördüm. Haberin dili tamamen insanların anlayacağı bir biçimde olmalı. Yaptığımız haberlerde özellikle dikkat ettiğimiz konu ise sağlık ve iş dünyasında ya da olay yerinde kullanılan terimleri halk arasında bilinen bir dille kullanmak!

20- OKUYUCULAR İYİ HABERLERİ Mİ SEVER YOKSA KÖTÜ HABERLERİ SEVER TUTKU BEY?
-İyi haber de sevilir kötü haber de ama yaşadığımız süreçte sanırım kötü haberler seviliyor. Örneğin iyi haber olarak yaptığımız bir yazı bin kez okunuyorsa, fuhuş operasyonu ya da baskını gibi yaptığımız haberler on binlerce kez okunabiliyor.

21- BAZI İNSANAR İŞİ İŞTE BIRAKR, EVİ EVDE. SİZ MESLEĞİNİZİ 7/24 YAŞIYOR GİBİSİNİZ, BU KADAR İÇİNDE OLMAK, GAZETECİ KİMLİĞİYLE UYUYUP UYANMAK, ADINIZ GİBİ İŞİNİ TUTKUYLA YAPMAK NASIL BİR DUYGU? ÇEVRENİZDEKİLER DE SİZİN GİBİ Mİ?
-15 yıldır mesleğin içindeyim. Gerçekten ismimle mesleğim bütünleşmiş durumda. Yakın arkadaş çevrem bile bu durumdan oldukça rahatsız. Çevremde de bu durumda olan meslek büyüklerimden kaynaklı olarak bende aynı onlar gibi mesleğimi yaşıyorum.

22- BİZ SİZİ SAMİMİ, KOMİK, İŞİNİ SEVEN BAŞARILI BİR GAZETECİ OLARAK TANIDIK, SİZCE HAYATTA ESPRİ OLMASAYDI NASIL BİR YAŞAM OLURDU?
-İnsanları mutlu etmeyi gerçekten çok seviyorum. Paylaştığım konu ve hikayelerle insanların yüzünde bir tebessüm ettirebiliyorsam ne mutlu bana. Bence hayatı biraz dalgaya almak lazım. Çok takar ve üzülürseniz erken ölürsünüz.

23- OKUYUCULARIMIZA SON SÖYEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MIDIR, BİR TUTKU AKBAŞ SÖZÜ ALALIM?

-Her zaman söylediğim ve benimle bütünleşen birkaç sözüm var tabi ki. “Herkesin Bir Tutku’su olmalı, Kurt Öldürmeye Koyun Yollanmaz!”

DEĞERLİ ZAMANINIZI AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM TUTKU BEY


BUSE MALKOÇ

Buse Malkoç

Yazan:

Buse Malkoç

Buse Malkoç , 22 Ekim 1998 tarihinde Tekirdağ Çorlu'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Çorlu Tekniki Meslek ve Anadolu Lisesinde Tekstil Teknolojileri Baskı Desinatörlüğü ve Desenciliği üzerine tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Atatürk Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde devam eden Buse Malkoç, yazarlık hayatına liseden beri devam etmektedir. Çeşitli dergiler ve haber sitelerinde deneme ve köşe yazıları yayımlanmaktadır. Avare Dergide Genel Yayın Yönetmenliği yapmış, Düşünce Öykü Dergisinde Editörlük yapmıştır. Aynalar Ülkesinin kurucusu ve sahibidir.