Efrûz Dergi gündemde yeni olmasına karşılık yazarların sımsıcak enerjisi, her tarz projeye parmak basak ekibi ve canlı yayınlarıyla ortalığı estiriyor bizlerde bu edebiyat macerasının arkasındaki hikâyeyi merak ediyoruz. Derginin imtiyaz sahibi Murat Öztürk’e soruyoruz bu hikaye nasıl başladı…


Dergi adı ve logosu da epey dikkat çekici, Efrûz’u nasıl buldunuz, anlamı nedir?

– Gaz lambasında kitap okurken ışıkların bazen böyle göz kamaştırıcı ve etkileyici olduğu gördüm bu beni etkilemişti.  Bir gün bir şeyler okurken Efrûz kelimesine denk geldim araştırdığımda göz kamaştıran ışık, yolu aydınlatan ışık anlamlara geldiğini görünce yazılarımda kullanabilirim diyerek bir köşeye not almıştım.

Bir dergi çıkarmaya karar verdiğimizde isim arıyorduk ve Efrûz ismini sunduğumda dergi ekibine, herkes tarafından güzel bulundu ve kabul edildi. Bizde Efrûz olup Aydınlanmaya var mısın? sloganıyla raflarda yerimizi aldık.

Dergi basıldıktan sonra, kendi çocuğunuzmuş gibi değer veriyorsunuz Efrûz dergi sizde bu hissi uyandırıyor mu?
– Sevgi karşı tarafa hissettirdiğin kadardır. Edebiyat aslında bana hissettirdiği şeyleri Efrûz’da can buldu. Eğer çocuk tabirine uyacaksa çocuğumuz diyebiliriz.

Gelecek hayatta Efrûz’u nereye taşımayı planlıyorsunuz?

– Taşımaktan daha çok izler bırakmak istiyorum.  Bu izler ruhlar bedenler yok olsa bile var olmasıyla olabilir.  Var olan şeyler iz bırakır…

Edebiyat dünyası bu kadar karışık ve rekabetçi olmasına rağmen neden edebiyatı seçtiniz?

– Edebiyatı rekabet olarak görmüyorum çünkü edebiyat ruhlara hislere dokunmak demektir. Hislerin rekabeti olmaz… Rekabet olacaksa bile cehaleti kaldırmak ile olacaktır.

Dergi sektöründeki zorluklardan bizlere bahseder misiniz?

– En büyük zorluk maliyet diyebiliriz. Maliyeti aşamayan dergiler ömrü kısa oluyor. Kelebek etkisi yaratıyorlar. Efrûz olarak bizde bu zorlukla karşılaştık ama edebiyat ekibi olarak bunu yendiğimizi söyleyebiliriz.

Ekibimizin umutları, hayalleri her şeyden daha büyük…

Zaten yeryüzünde bizi edebiyattan ve hayallerimizden başka ne birleştirebilirdi ki?

Yazarlarınız hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

-Yazarlar bir derginin kalbidir.  Bal yapan arı tabirini kullanabiliriz. Düşündürmek düşünmekten daha zordur.

Yazar ekibimiz daha çok okurlara yeni bakış acısı kazandırma onları düşündürme gibi ince bir işçilik yapıyorlar. Her eserin buz dağı vardır. Buz dağının görünmeyen yüzü ise uykusuz geceler ve verilen emekler diyebiliriz.

Dergi adına gelecekteki planlarınızı sorsak?

– İlk planımız ölümsüz olarak ve uzun süreler gönül işçiliği yapmaktır.  Onun dışında misyon edindiğimiz projeler var bunlar kütüphanesiz okul kalmaması sokak hayvanları koruyarak mama dağıtma sonra yeşil bir Türkiye için ağaçlandırmalar yapma yani en büyük projelerimiz kalplere dokunarak kalplerinizde izler bırakmak. Ve her alanda edebiyat dergisi olarak var olmaktır.

Logoda en hoşuma giden şey, Efruz’un E harfinin kalbe benzemesi bu fikir kimden çıktı?

– Fikir tasarımcımız Muhammed Balaban’dan çıktı.  Biz de düşündük kalpten çıkan söz kalbe gider. Sözlerimizi kalpten çıkarıp siz edebiyatsever okurlarımızın kalbine ulaştırmaya çalışıyoruz.


Edebiyat sizce nedir?

– Edebiyat gönül işçiliği olmakla birlikte hayatın kendisidir.  Hayatın var olduğu her yerde edebiyatı görürüz.   Hayat dengeleri manevi şeyler üzerinde kuruludur. Bu manevi şeylerin başında edebiyat gelir ve ruhlar sanatsız var olamaz.

Eskiden kast sistemi statü ve maddiyat üzerine kuruluyken şuan ise duygular hisler üzerine kuruludur. Bir nevi “edebiyat hislerin varisidir”.

Aynı zamanda “Edebiyat” birleştirir, güzelleştirir ayrıştırmaz. Büyük projelerimizde birleşmek dileğiyle…


Gelecek tarihe bırakmak istedikleriniz nelerdir?

– Geleceğe bırakacak hiçbir şeyim yok aslında bazı şeyleri zamana bırakırsak zamanın bizden alacağı düşüncesindeyim ama eğer olsaydı edebiyat ve sanat olabilirdi ancak.

Dergi olarak sadece edebiyat üzerinde durmayıp, kütüphaneler kuruyor, tonlarca kedi köpek mamasını kurumlar ve derneklere gönderiyorsunuz. Efrûz sadece edebiyat, kültür sanatta bağlı kalmayıp farklı projelere de imza atıyor, çoğu dergiden farklı olan Efruz dergisinin vizyonu gerçekten takdir ediyorum bunlar hakkında söylemek istedikleriniz var mıdır?

 

-“Hayat ol ki hayat bul” sloganıyla yeni bir dünya inşa etmeye çalışıyoruz. Merhametin, sevginin hâkim olduğu bir dünya ancak bu projelerle mümkün olur.  Güzel şeyleri destekleyerek koruyarak var edebiliriz.  Yok, olmaya mahkûm bırakırsak, güzel şeyleri yazmak imkânsızdır. 

Okurlara Efrûz olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

– Okurlarımıza destekleri için öncelikle teşekkür ederim her zaman yanımızda olarak bu güzel projelerimizin başyapıtları oldular. Yazarla okur birlikte oldukça aşılmayan yollar yoktur. Biz okurlarımızı hep yanımızda hissediyoruz ve daha çok okurla birlikte zaman geçirme ve bu projelerle birlikte olabilme taraftarıyız ama şuan bu çok zor ama bu pandemiden sonra ortak projelerde bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Cemil Meriç’in ifade ettiği gibi “tefekkürün hür kalesi” olan bağımsız dergiler okurlarıyla ayakta durmaktadır. Siz sevgili okurların desteğiyle edebiyat ve sanat ile uğraşan gençler var olmaya devam edecektir.

Siz okuyun dünya güzelleşsin…

Yakında dördüncü sayıyı basacaksınız, pandemi sizi bu konuda etkilemiyor mu?

-Pandemi aynı ortamda çalışmamızı engelliyor.  Uzaktan yapılan işler haliyle daha yorucu oluyor.  Bu süreçte okurla birlikte zaman geçirmek daha zor oluyor. Ama bu sıkıntılı süreci atlatıp okurlarımızla nice güzel projelere imza atmayı iple çekiyoruz.

Canlı yayınlar ilerleyen süreçlerde çok fazla olacağına benziyor, sadece yazarlar mı yoksa farklı mesleklerle uğraşanlar da konuk olacak mı?

 

– Canlı yayınlarımıza renk katması için farklı yazar ve mesleklerle uğraşan alanında uzman kişileri ağırlamaya devam edeceğiz. Daha eğlenceli daha merek edilen şeyleri  konuşarak birlikte öğreneceğiz.

 

Umarım başarıların en güzelini yaşarsınız, heyecanla takip ediyoruz.  Bu keyifli röportaj ve cevaplarınız için teşekkürler Murat hocam.

Efruz Dergi İletişim:

E posta: iletisim@efruzdergisi.com 

İnstagram: https://www.instagram.com/efruzdergisi/

Twitter: https://twitter.com/efruzdergisi

Telegram: https://t.me/efruzdergisi

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCoE_zFNLhWFwv_w5wvnTltA?pbjreload=102

Buse Malkoç

Yazan:

Buse Malkoç

Buse Malkoç , 22 Ekim 1998 tarihinde Tekirdağ Çorlu'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Çorlu Tekniki Meslek ve Anadolu Lisesinde Tekstil Teknolojileri Baskı Desinatörlüğü ve Desenciliği üzerine tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Atatürk Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde devam eden Buse Malkoç, yazarlık hayatına liseden beri devam etmektedir. Çeşitli dergiler ve haber sitelerinde deneme ve köşe yazıları yayımlanmaktadır. Avare Dergide Genel Yayın Yönetmenliği yapmış, Düşünce Öykü Dergisinde Editörlük yapmıştır. Aynalar Ülkesinin kurucusu ve sahibidir.