Öykü

Ah şu büyümek

Aa Benim vefasına sadık meleğim , hiç büyümeden çocuk kalmak vardı seninle .Ben de seninle beraber yürüdüm ilk adımında , ilk sözcüğün de bende seninle konuştum.Ağladiginda doldu gözlerim , gülmen de, koşman da büyüdüm. Hastanlandığında; iyi bakamadım diye suçladım, kızdım kendime .Ah ne güzeldi seninle çocuk olmak , tekrar o coşkuyu seninle çılgınca yaşamak .Bizim savaşımız evimizin bahçesinde mahalle çocuklarıyla kahkahalarla su savaşı yapmaktı. Balonlarla su bombaları fırlatıp musluktan akan hortum suyuyla bir birimizi ıslatmaktı. Yağan yağmur da ıslanmak ,bulutların ardından başını çıkarmaya çalışan güneşin ışınlarından yükselen gökkuşağının renklerini saymaktı. Lapa lapa yağan karın altında kardan adam yapıp burnunu oluşturan havucu yerleştirip kömürden üşümesin diye baltosunun düğmelerini iliklemekti. Sonra da eve koşup cayır – cayır yanan sobanın etrafında ellerimizi ısıtıp cırcır böceği gibi durmadan yaptığımız güzelliklerin tadını çıkara -çıkara anlatmaktı. O gün evden çıkmamışsak müzikle dans edip avazımız çıkana kadar bağırıp şarkı söylemekti. Belki resim yapar ,belki çizgi film izler , birde atari oyunlarımız vardı tabii. Okula ilk başladığın gün ne heyecanlıydık. Süt dişlerin de aynı yıl dökülmeye başlamıştı. Hızla ilerliyordu zaman ve sen büyüyordun .
‌ İsteklerin, beklentilerin de değişiyordu doğal olarak. Günü geldi liseli , günü geldi üniversiteli oldun , evlendin meleğim. Büyüyeli çok olmuş lakin bir türlü büyümeni bir anne olarak kabullenememiştim. Kanatsız meleğim büyüdükçe ben daha da büyümüş, insanlara iyice kendi mi kapatmıştım. İnsanların yaptığı saçma sapan bencilce davranışlarına tahammülüm kalmamış, neşemi yitirmiştim. Yetişkin ,ciddi asık suratlı, çocukluğun verdiği masumiyeti kaybetmiş ,sert görünümünü insanları kendinden uzak tutmak için kullanan bir kadın modeli halini aldım.Oysa çocuk olmak ne güzeldi. Kötülük nedir ? insan neden iyiliği tercih etmeyecek kadar aciz ? Kötülüğe susacak kadar korkak olduğunu bilmeden yaşamaktı masumiyet. Sağ ,sol, ekonomi ,para ne demektir ? Aç -tok ,zengin-fakir kimlerdir ? Komünist, faşist ne anlama gelir ? Neden savaşır insanlar ? Neden ölür çocuklar? Savaş nedir? Sapık kim?Dünyanın bir yanında açlıktan ölenler diğer yanında tıka basa aksırana- tıksırana dek yiyenler.Zulüm – işkence, hak – adalet kimdir bunları yaratan? Gücü nedir ? Çocuk nereden bilsin masumiyeti büyük olmamaktır . Ah şu büyümek denen illet olmasaydı biz senin ile hep çocuk kalsaydık ve kurduğumuz hayaller için de kimsenin bulamayacağı yerde kaybolsaydık. Kanatsız meleğim .

14.09.1974 varto doğumlu çocukluğu, gençliği evlilik hayatı kocaeli'nde geçti bir muddet izmir'de yaşadı şimdi hayatına Aydın'nın Didim ilçesinde devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!